Masaż leczniczy/klasyczny

Zabieg częściowy lub całościowy, polegający na wykonaniu szeregu technik manualnych na daną okolicę ciała. Wpływa rozluźniająco, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, poprawia metabolizm oraz odżywienie tkanek poprzez usprawnianie krążenia. Przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii, wzmaga transport tlenu i substancji odżywczych w tkankach.

Masaż leczniczy/klasyczny

Manualny drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest masażem wykonywanym w specyficzny sposób. Zabieg przede wszystkim poprawia odporność organizmu i pomaga w likwidacji obrzęków.

Drenaż limfatyczny

Masaż segmentarny

Metoda leczenia zewnętrznych i wewnętrznych stanów chorobowych. Działanie na odpowiednich tkankach wpływa na ognisko chorobowe leżące poza tymi tkankami. Jest to masaż diagnostyczny, który pozwala przy zachowaniu zasad, technik i chwytów na wykrywanie i likwidowanie zmian chorobowych na drodze odruchowej.

Masaż segmentarny

Masaż elongacyjny

Jest to stosowanie odpowiednich pozycji w połączeniu z technikami rozluźniającymi i rozciąganiem. Prowadzi do zmniejszenia bólów pochodzenia mięśniowo - powięziowego, zmniejszenia napięć mięśniowych itp.

Masaż poprzeczny

Jest szczególnie wskazany przy uszkodzeniach mięśni, więzadeł oraz ścięgien. Prowadzi się go poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych. Poprzez masaż poprzeczny dochodzi do bodźcowania mechanoceptorów, dzięki czemu zatrzymuje się wstępujące impulsy bólowe.

Masaż poprzeczny

 

Masaż izometryczny

Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Masaż izometryczny wspomaga rozwój siły i masy mięśniowej.

Masaż centryfugalny

Jest to masaż stawów tzw. masaż dostawowy. Masaż ten wspomaga i przyspiesza gojenie się kontuzji stawów, wiązadeł stawowych, torebki stawowej itp.

Masaż okostnowy

Jest to metoda terapii neuroodruchowej. Stosowana jest w celu likwidacji zmian odruchowych w obrębie okostnej.

Masaż rehabilitacyjny

Jest to forma masażu leczniczego połączonego z różnymi technikami rehabilitacyjnymi wykonywanymi w celu kompensacji pourazowej.

Masaż ipsilateralny

Bazuje na odruchu naczynioruchowym występującym w pozostałych częściach uszkodzonej kończyny. Celem masażu ipsilateralnego jest przyśpieszenie gojenia (zrastania) się kości po złamaniach, oraz uzyskanie prawidłowej trofiki w uszkodzonych obszarach kończyny. Masaż ten wykorzystuje się również jako przeciwdziałanie objawom długiego unieruchomienia.

Masaż kontralateralny

Masaż wykonywany jest na zdrowej kończynie, jeśli ze względu na np. opatrunek gipsowy, czy rany niemożliwe jest zastosowanie masażu na chorej kończynie.

Manualna terapia tkanek miękkich

Zabieg ten wykonywany jest w celu przywrócenia odpowiedniej ruchomości ograniczonej przez napięte i skrócone okołostawowe tkanki miękkie.

Masaż pneumatyczny (BOA)

Zabieg stosowany jest w niewydolności żylnej, w niewydolności limfatycznej, obrzękach kończyn górnych w stanach po mastektomii, w stanach pourazowych, zapobiegawczo – w żylnej chorobie zakrzepowo – zatorowej.

Masaż pneumatyczny BOA

Drenaż limfatyczny ręczny

Zabieg ten powoduje zwiększenie przepływu płynu limfatycznego, co skutkuje udrożnieniem dróg przepływu chłonki, zmniejszeniem obrzęku oraz ułatwieniem funkcjonowania tkanek.