Masaż leczniczy/klasyczny
Zabieg częściowy lub całościowy, polegający na wykonaniu szeregu technik manualnych na daną okolicę ciała. Wpływa rozluźniająco, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, poprawia metabolizm oraz odżywienie tkanek poprzez usprawnianie krążenia. Przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii, wzmaga transport tlenu i substancji odżywczych w tkankach.
Manualny drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny jest masażem wykonywanym w specyficzny sposób. Zabieg przede wszystkim poprawia odporność organizmu i pomaga w likwidacji obrzęków.
Masaż segmentarny
Metoda leczenia zewnętrznych i wewnętrznych stanów chorobowych. Działanie na odpowiednich tkankach wpływa na ognisko chorobowe leżące poza tymi tkankami. Jest to masaż diagnostyczny, który pozwala przy zachowaniu zasad, technik i chwytów na wykrywanie i likwidowanie zmian chorobowych na drodze odruchowej.
Masaż elongacyjny
Jest to stosowanie odpowiednich pozycji w połączeniu z technikami rozluźniającymi i rozciąganiem. Prowadzi do zmniejszenia bólów pochodzenia mięśniowo - powięziowego, zmniejszenia napięć mięśniowych itp.
Masaż poprzeczny
Jest szczególnie wskazany przy uszkodzeniach mięśni, więzadeł oraz ścięgien. Prowadzi się go poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych. Poprzez masaż poprzeczny dochodzi do bodźcowania mechanoceptorów, dzięki czemu zatrzymuje się wstępujące impulsy bólowe.
Masaż izometryczny
Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Masaż izometryczny wspomaga rozwój siły i masy mięśniowej.
Masaż centryfugalny
Jest to masaż stawów tzw. masaż dostawowy. Masaż ten wspomaga i przyspiesza gojenie się kontuzji stawów, wiązadeł stawowych, torebki stawowej itp.
Masaż okostnowy
Jest to metoda terapii neuroodruchowej. Stosowana jest w celu likwidacji zmian odruchowych w obrębie okostnej.
Masaż rehabilitacyjny
Jest to forma masażu leczniczego połączonego z różnymi technikami rehabilitacyjnymi wykonywanymi w celu kompensacji pourazowej.
Masaż ipsilateralny
Bazuje na odruchu naczynioruchowym występującym w pozostałych częściach uszkodzonej kończyny. Celem masażu ipsilateralnego jest przyśpieszenie gojenia (zrastania) się kości po złamaniach, oraz uzyskanie prawidłowej trofiki w uszkodzonych obszarach kończyny. Masaż ten wykorzystuje się również jako przeciwdziałanie objawom długiego unieruchomienia.
Masaż kontralateralny
Masaż wykonywany jest na zdrowej kończynie, jeśli ze względu na np. opatrunek gipsowy, czy rany niemożliwe jest zastosowanie masażu na chorej kończynie.
Manualna terapia tkanek miękkich
Zabieg ten wykonywany jest w celu przywrócenia odpowiedniej ruchomości ograniczonej przez napięte i skrócone okołostawowe tkanki miękkie.
Masaż pneumatyczny (BOA)
Zabieg stosowany jest w niewydolności żylnej, w niewydolności limfatycznej, obrzękach kończyn górnych w stanach po mastektomii, w stanach pourazowych, zapobiegawczo – w żylnej chorobie zakrzepowo – zatorowej.
Drenaż limfatyczny ręczny
Zabieg ten powoduje zwiększenie przepływu płynu limfatycznego, co skutkuje udrożnieniem dróg przepływu chłonki, zmniejszeniem obrzęku oraz ułatwieniem funkcjonowania tkanek.